Колістин – інструкція, застосування, аналоги препарату
Колістин: склад і форма випуску препарату
Колістин: як приймати препарат
Колістин: протипоказання, побічні ефекти
Колістин – це антибактеріальний засіб для системного застосування.
Застосування Колістину
Колістин приймається для лікування деяких тяжких інфекцій, спричинених грамнегативними бактеріями, включаючи інфекції нижніх дихальних шляхів та сечового тракту, коли більш широко використовувані системні антибактеріальні засоби протипоказані або неефективні через розвиток бактеріальної резистентності.
Колістин: склад і форма випуску препарату
Колістин випускається у формі порошку для розчину для ін’єкцій або інфузій (білого або майже білого кольору).
Порошокпо 1 000 000 МО у флаконі об’ємом 10 мл з безбарвного боросилікатного скла типу І з червоною кришкою «фліп-офф».
Порошок по 2 000 000 МО у флаконі об’ємом 10 мл з безбарвного боросилікатного скла типу І з блідо-ліловою кришкою «фліп-офф».
Діюча речовина: colistimethate; 1 флакон містить колістиметату натрію, стерильного 1 000 000 МО або 2 000 000 МО; 1 флакон препарату містить натрію не менше ніж 1 ммоль (23 мг).
Колістин: як приймати препарат
Доза препарату залежить від тяжкості та виду інфекції, а також від віку, маси тіла та ниркової функції пацієнта. Якщо клінічна чи бактеріологічна ефективність препарату сповільнена, дозу можна збільшити залежно від стану пацієнта.
Хворим з порушенням функції нирок, новонародженим та пацієнтам з кістозним фіброзом рекомендується контроль концентрації препарату у плазмі крові.Концентрацій 10-15 мг/л (приблизно 125-200 МО/мл) колістиметату натрію повинно вистачати для лікування більшості інфекцій. Зазвичай лікування рекомендується проводити протягом мінімум 5 днів.
Діти та дорослі (включаючи осіб літнього віку). З масою тіла до 60 кг: 50 000-75 000 МО/кг/добу.Загальну добову дозу розділяють на 3 введення інтервал між якими становить приблизно 8 годин. Максимальна добова доза становить 75 000 МО/кг/добу.
З масою тіла більше 60 кг: 1000000-2000000 МО 3 рази на добу.Максимальна добова доза становить 6 000 000 МО.
Порушення функції нирок. У наведеній нижче таблиці дано рекомендації стосовно дозування препарату пацієнтам з масою тіла 60 кг та більше. Необхідно мати на увазі, що подальшу корекцію слід проводити виходячи з концентрації препарату в крові та ознак токсичності.
Препарат можна вводити шляхом внутрішньовенної інфузії об’ємом до 50 мл протягом 30 хвилин. Пацієнти з повністю імплантованим пристроєм венозного доступу (TIVAD) можуть переносити болюсну ін’єкцію в дозі до 2 000 000 МО у 10 мл, які вводяться протягом не менше 5 хвилин.
Звичайну дозу для дорослих 2 000 000 МО слід розчинити у 10-50 мл 0,9 % розчину натрію хлориду для внутрішньовенних інфузій або у воді для ін’єкцій до утворення прозорого розчину. Розчин призначений лише для одноразового застосування і будь-який залишок розчину необхідно утилізувати.
Діти. Застосовують дітям з народження.
Колістин: протипоказання, побічні ефекти
Протипоказання
Підвищена чутливість до колістиметату натрію (колістину) або до поліміксину B.
Наявність у пацієнта myastheniagravis.
Особливості застосування
Слід проявляти особливу обережність при застосуванні препарату пацієнтам з порфірією.
У разі перевищення рекомендованої парентеральної дози можуть спостерігатися явища нефротоксичності або нейротоксичності.
Слід проявляти обережність при застосуванні препарату хворим з порушенням функції нирок. При помірному та тяжкому ступенях порушення функції нирок виведення колістиметату натрію уповільнюється, тому дозу та інтервал між дозами слід коригувати, щоб попередити кумуляцію препарату.
Рекомендується оцінювати функцію нирок на початку лікування та контролювати її у ході лікування. Необхідно також контролювати концентрацію колістиметату натрію у плазмі крові.
Застосування у період вагітності або годування груддю. Не рекомендується.
Побічні ефекти
З боку імунної системи: реакції гіперчутливості такі як шкірні висипання та ангіоневротичний набряк.
З боку нервової системи: нейротоксичність (лицьова та ротова парестезії), головний біль, м’язова слабкість, запаморочення, атаксія.
З боку шкіри: свербіж.
З боку сечовидільної системи: порушення функції нирок, спричинене збільшенням креатиніну крові та/або сечовини та/або зменшенням кліренсу креатиніну; ниркова недостатність.
Загальні порушення та реакції у місці введення: реакції у місці введення.
Аналоги Колістину
Коломіцин
Джерело: Державний реєстр лікарських засобів України. Інструкція публікується зі скороченнями винятково для ознайомлення. Перед застосуванням проконсультуйтеся з лікарем і уважно ознайомтеся з інструкцією. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я.