Клоназепам - інструкція, застосування, аналоги препарату
Клоназепам - склад і форма випуску препарату
Клоназепам: як приймати препарат
Клоназепам - протипоказання, побічні ефекти
Клоназепам належить до групи похідних бензодіазепіну. Клінічний ефект препарату проявляється сильною і тривалою протисудомною дією; діє анксіолітично, заспокійливо, має седативну, помірну снодійну, а також помірну міорелаксантну дію.
Застосування Клоназепаму
Показання до застосування:
- Епілепсія у дітей грудного, дошкільного та шкільного віку (в основному типові та атипові напади малої епілепсії та первинні або вторинні генералізовані тоніко-клонічні кризи).
- Епілепсія у дорослих (в основному фокальні напади).
- Синдром пароксизмального страху, стан страху при фобіях, наприклад, при агорафобії (не призначати дітям).
- Стани психомоторного збудження на тлі реактивних психозів.
Клоназепам - склад і форма випуску препарату
Препарат випускається у формі таблеток блідо-оранжевого (дозування 0,5 мг), блідо-фіолетового (дозування 1 мг), білого (дозування 2 мг) кольору.
1 таблетка містить клоназепаму (clonazepam) 0,5 мг або 1 мг, або 2 мг;
Допоміжні речовини: лактози моногідрат, крохмаль картопляний, кальцію стеарат, желатин, барвники (жовтий захід FCF (Е 110) – для дозування 0,5 мг; фіолетовий [понсо 4R (E 124), індигокармін (Е 132)] – для дозування 1 мг).
Клоназепам: як приймати препарат
Препарат застосовувати перорально, не розжовуючи та запиваючи невеликою кількістю рідини. Дозу і тривалість терапії визначає лікар індивідуально для кожного пацієнта, з урахуванням характеру, ступеня тяжкості та особливостей перебігу захворювання, стабільності досягнутого терапевтичного ефекту та переносимості препарату. Лікування необхідно розпочинати з низьких доз, збільшуючи їх поступово до одержання терапевтичного ефекту.
При епілепсії
Дорослі. Початкова доза становить 1 мг/добу та розподіляється на 3 прийоми. Дозу необхідно поступово збільшувати на 0,5-1 мг кожні 3 дні до отримання оптимального ефекту.
Підтримуюча доза встановлюється індивідуально для кожного хворого, залежно від терапевтичного ефекту (зазвичай 4-8 мг/добу в 3-4 прийоми) і досягається протягом 2-4 тижнів.
Максимальна добова доза становить 20 мг.
Пацієнти літнього віку особливо чутливі до ефектів депресантів центральної дії, у зв’язку з чим рекомендується розпочинати терапію з добової дози, що не перевищує 0,5 мг. Підтримуючу дозу слід досягнути після 2-4 тижнів лікування.
Діти. Початкова доза для немовлят і дітей віком від 1 до 5 років становить 0,25 мг/добу. Для дітей віком від 6 років початкова доза – 0,5 мг/добу. Дозу можна поступово підвищувати на 0,5 мг кожні 3 дні до одержання задовільного терапевтичного ефекту.
Підтримуюча добова доза:
– для немовлят віком до 1 року – 0,5-1 мг,
– для дітей віком від 1 до 5 років – 1-3 мг,
– для дітей віком від 6 до 12 років – 3-6 мг.
Максимальна добова доза для дітей становить 0,2 мг/кг маси тіла.
Тимчасова відміна: при деяких формах дитячої епілепсії в окремих пацієнтів може спостерігатися зниження терапевтичного ефекту клоназепаму. Адекватний терапевтичний ефект може бути відновлений шляхом збільшення дози препарату або тимчасової відміни терапії клоназепамом на період від 2 до 3 тижнів. Упродовж цього часу необхідний ретельний контроль стану пацієнта, зокрема може бути доцільною альтернативна медикаментозна терапія.
Дітям віком до 3 років необхідну кількість таблеток розтирати до порошкоподібного стану, розчиняти у невеликій кількості води та застосовувати у вигляді суспензії.
При синдромі пароксизмального страху
Дорослим початкова доза становить 0,5 мг/добу, дозу розподіляти на 2 прийоми. Середня доза становить 1 мг/добу. Для зменшення сонливості протягом дня препарат можна приймати одноразово у добовій дозі перед сном. Максимальна добова доза – 4 мг.
Безпека та ефективність застосування клоназепаму дітям із синдромом пароксизмального страху не встановлені.
Діти.
Препарат можна застосовувати у педіатричній практиці. Дітям віком до 3 років необхідну кількість таблеток розтирати до порошкоподібного стану, розчиняти у невеликій кількості води та застосовувати у вигляді суспензії.
Не призначати дітям для лікування синдрому пароксизмального страху, стану страху при фобіях (наприклад, при агорафобії).
Клоназепам - протипоказання, побічні ефекти
Протипоказання.
- Гіперчутливість до бенздіазепінів або будь-яких інших компонентів препарату.
- Порушення дихання центрального походження та тяжкі стани дихальної недостатності незалежно від причини;
- Синдром нічного апное, закритокутова глаукома, порушення свідомості, міастенія, тяжка печінкова або ниркова недостатність, зловживання алкоголем, медикаментозна або наркотична залежність.
- Клоназепам не слід застосовувати у період вагітності, якщо це не є вкрай необхідним. Не слід застосовувати матерям, які годують груддю.
- Слід уникати керування автотранспортом або іншими механізмами та інших небезпечних видів діяльності при застосуванні клоназепаму, особливо протягом перших кількох днів лікування.
Побічні реакції на Клоназепам
- Психіатричні розлади та парадоксальні реакції: антероградна амнезія; можливий розвиток таких парадоксальних ефектів як агресивність, збудливість, нервозність, ворожість, тривожність, порушення сну, нічні кошмари, яскраві сни, дратівливість, ажитація, психічні розлади та поява нових типів нападів.
- З боку нервової системи: запаморочення, відчуття порожнечі або «легкості в голові», сонливість, підвищена втомлюваність, порушення координації рухів*, м’язовий гіпотонус, м’язова слабкість, зниження концентрації уваги, порушення пам’яті, ослаблення здатності засвоювати інформацію, занепокоєння, головний біль, сплутаність свідомості і дезорієнтація; рідко – емоційна лабільність, тощо.
- З боку органів зору: диплопія та ністагм є оборотними порушеннями та виникають особливо при довготривалому лікуванні або при застосуванні високих доз.
- З боку серцево-судинної системи: повідомлялося про серцеву недостатність, включаючи зупинку серця.
- З бокусистемикровіталімфатичної системи: поодинокі випадки патологічних змін крові.
- З боку дихальної системи,органів середостіннята грудної клітки: при внутрішньовенному застосуванні клоназепаму рідко може виникати пригнічення дихання, особливо коли було застосовано інші препарати, які чинять пригнічувальну дію; у немовлят та маленьких дітей, особливо із психічними розладами, може виникати підвищене продукування слини або бронхіального секрету з слинотечею.
- Рідко можуть виникати симптоми катарального запалення верхніх дихальних шляхів.
- З боку травного тракту: посилення секреції слини, зниження апетиту, біль у животі, запори, нудота, блювання, гастроінтестинальні симптоми.
- З боку гепатобіліарної системи: повідомлялося про поодинокі випадки аномальних значень функціональних тестів печінки.
- З боку шкіри та підшкірної клітковини: рідко – кропив’янка, свербіж, тимчасове випадання волосся, зміни пігментації шкіри.
- З боку кістково-м’язової системи та сполучної тканини: м’язова слабкість, епізодична м’язова гіпотонія; рідко – м’язовий біль.
- З боку сечостатевої системи: рідко – нетримання сечі; часте сечовипускання, порушення менструального циклу.
- У рідкісних випадках може виникати еректильна дисфункція та втрата лібідо.
- З боку ендокринної системи: повідомлялося пропоодинокі випадки оборотного розвитку передчасної появи вторинних статевих ознак у дітей (неповна рання статева зрілість).
- З боку імунної системи:алергічні реакції та кілька випадків анафілаксії та ангіоневротичного набряку.
- У випадку розвитку фізичної залежності раптове припинення лікування буде супроводжуватися симптомами відміни.
- Повідомлялося про підвищений ризик падінь та переломів у пацієнтів літнього віку, які застосовують бензодіазепіни.
- У рідкісних випадках може спостерігатися зменшення кількості тромбоцитів. Як і для інших бензодіазепінів, можливі поодинокі випадки дискразії крові.
Аналоги Клоназепаму
- Антелепсин
- Клонотрил
- Ривотрил
- Дифенин
- Карбамазепин
Джерело: Державний реєстр лікарських засобів України. Інструкція публікується зі скороченнями винятково для ознайомлення. Перед застосуванням проконсультуйтеся з лікарем і уважно ознайомтеся з інструкцією. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я.