Кеналог - інструкція, застосування, аналоги препарату
Кеналог - склад і форма випуску препарату
Кеналог - протипоказання, побічні ефекти
Препарат з групи кортикостероїдів для системного застосування, містить триамцинолон. Головні ефекти триамцинолону у людини – глюкокортикоїдна дія та пригнічення запальних реакцій у відповідь.
Застосування Кеналогу
Показання до застосування
- Алергічні реакції, включаючи нейродерміт, бульозний дерматит, реакції підвищеної чутливості на лікарські засоби, сироваткову хворобу. При анафілактичних реакціях кортикостероїди не слід застосовувати для лікування гострого стану, однак вони можуть бути ефективними для профілактики останньої стадії алергічної реакції.
- Ревматичні захворювання, насамперед тяжкий ревматоїдний артрит, за необхідності досягнення сприятливого ефекту від протиревматичних препаратів пролонгованої дії. Кортикостероїди показані для короткострокового лікування позасуглобового ревматизму (епікондиліту, посттравматичного остеоартриту, синовіту, бурситу) та псоріатичного артриту. При останньому показанні кортикостероїди рекомендовані у разі загострення та як підтримуюча терапія.
- Дерматологічні захворювання: герпетиформний бульозний дерматит, ексфоліативний дерматит, тяжка поліморфна еритема, тяжкий псоріаз, тяжкий себорейний дерматит, екзема, дискоїдний вовчак, вогнищева алопеція та різні гострі та хронічні дерматози.
- Офтальмологічні захворювання: тяжкі гострі та хронічні алергічні та запальні стани, включаючи алергічний кон’юнктивіт, алергічні крайові виразки рогівки, запалення переднього сегмента ока, хоріоретиніт, дифузний задній увеїт та хоріоїдит, оперізувальний герпес ока, ірит та іридоцикліт, кератит, неврит зорового нерва та симпатичну офтальмію.
- Ендокринні захворювання: первинна та вторинна недостатність кірки надниркових залоз, вроджена гіперплазія надниркових залоз, гіперкальціємія, спричинена злоякісною пухлиною, підгострий тиреоїдит та хвороба Аддісона.
- Захворювання травної системи: регіонарний ентерит (хвороба Крона) та виразковий коліт у період загострення.
- Захворювання дихальних шляхів: аспіраційний пневмоніт, бериліоз, синдром Лефлера, саркоїдоз та гострий міліарний туберкульоз.
- Інші захворювання: туберкульозний менінгіт, розсіяний склероз(кортикостероїди застосовують для лікування загострення розсіяного склерозу; вони зменшують тривалість загострення, але не припиняють прогресування захворювання).
Кеналог - склад і форма випуску препарату
Препарат випускається у формі таблеток білого кольору. 1 таблетка містить 4 мг триамцинолону;
Допоміжні речовини: крохмаль кукурудзяний, лактози моногідрат, повідон К 25, тальк, магнію стеарат.
Кеналог: як приймати препарат
Перед застосуванням обов’язково проконсультуватися з лікарем. Дозу триамцинолону потрібно підбирати індивідуально, залежно від хвороби та відповіді пацієнта на лікування. Для лікування слід застосовувати найменші ефективні дози кортикостероїдів, і якщо можливе зниження дози, то воно повинно бути поступовим.
Кеналог можна приймати або один раз на добу (краще вранці), або за декілька прийомів, особливо якщо загальна добова доза перевищує 16 мг.
Звичайна добова доза для дорослих становить від 4 до 32 мг. Після досягнення очікуваного ефекту дозу потрібно поступово зменшувати (на 4 мг кожні 2–3 дні) до досягнення адекватної підтримуючої дози (звичайно приблизно 4 мг на добу).
Діти, маса тіла яких перевищує 25 кг, повинні одержувати дозу, рекомендовану для дорослих.
Діти з масою тіла до 25 кг мають одержувати початкову дозу 12 мг на добу, а наступні дози залежать від типу захворювання відповіді пацієнта на лікування.
Терапевтичні результати слід очікувати через 2 або 3 тижні. Однак навіть більше ніж шість тижнів терапії можуть бути потрібні до того, як почнуть спостерігатись певні позитивні результати.
Кеналог - протипоказання, побічні ефекти
Протипоказання до застосування:
- Протипоказано застосовувати пацієнтам з реакцією підвищеної чутливості до триамцинолону або до інших компонентів лікарського засобу.
- Парентеральні та пероральні кортикостероїди протипоказані при системних грибкових інфекціях.
- Триамцинолон протипоказаний пацієнтам з дивертикулітом, глаукомою.
- Триамцинолон у формі таблеток протипоказаний дітям віком до 3 років.
- Протипоказано за наявності злоякісних новоутворень з метастазами.
Інші протипоказання (запалення в активїій стадії та інфекція, цукровий діабет, остеопороз, вакцинація, тощо) є відносними та залежать від очікуваної користі, запланованої тривалості застосування та шляху введення. Рішення про застосування препарату має ухвалювати лікар.
Побічні реакції на Кеналог
- З боку серцевої системи: зниження серцевої функції.
- Порушення з боку кров’яної та лімфатичної систем: гранулоцитоз, лімфопенія, моноцитопенія.
- З боку нервової системи: головний біль, доброякісна внутрішньочерепна гіпертензія, запаморочення.
- З боку органів зору:задня субкапсулярна катаракта, підвищений внутрішньоочнийтиск (глаукома), ураження зорового нерватанабряк зорового нерва (асоціюється з доброякісною внутрішньочерепною гіпертензією), екзофтальм, порушення зору, порушення чіткості зору.
- Респіраторні, торакальніта медіастинальні порушення: туберкульоз легенів, дисфонія,подразнене сухе горло (після застосування кортикостероїдних пероральних інгаляторів).
- З боку шлунково-кишкового тракту: панкреатит, виразка дванадцятипалої кишки, пептична виразка та шлунково-кишкова кровотеча, сухість у роті, нудота, перфорації товстого або тонкого кишечнику (особливо у хворих із запаленням тонкого кишечнику), мелена, метеоризм, ульцерогенний езофагіт, диспепсія, підвищений апетит, блювання, гнійне запалення глотки.
- З боку шкіри та підшкірних тканин: акнеподібні виразки, петехія, забої, дерматит, екхімози, еритема обличчя, атрофія, гірсутизм, погане загоєння рани, підвищене потовиділення, зморшки, телеангіектазія та стоншення шкіри, гематоми, вазомоторний набряк, еритема, стриї.
- З боку скелетно-м’язового апарату та сполучної тканини: міопатія, остеонекроз, остепороз (втрата кісткової тканини є найбільшою в перші 6 місяців лікування та головним чином впливає на губчасту кістку), аваскулярний некроз, м’язова слабкість, зменшення м’язової маси, ламкість кісток, патологічні переломи кісток, асептичний некроз голівок стегна і передпліч, розрив сухожиль, сповільнення росту та процесів осифікації у дітей, передчасне закриття епіфізарних зон росту.
- З боку ендокринної системи: затримка натрію (що призводить до затримки рідини та гіпертензії і компенсаторного збільшення виведення нирками калію, призводячи до гіпокаліємії), синдром Кушінга, пригнічення надниркових залоз, пригнічення росту у дітей (довготривале лікування), погіршення існуючого цукрового діабету, гіпоглікемія (у тих, хто не страждає на цукровий діабет), вторинна недостатність кори надниркових залоз і гіпофіза, особливо у стресових ситуаціях.
- З боку метаболізму та травлення: порфірія, підвищення рівня загального холестерину, ліпопротеїнів низької щільності, тригліцеридів, збільшення маси тіла (центральний тип ожиріння), затримка натрію в організмі, негативний азотний баланс, збільшення концентрації глюкози в крові та сечі.
- Інфекції та інвазії: орофарингеальний кандидоз, септичний некроз (особливо у пацієнтів із системним червоним вовчаком або ревматоїдним артритом), вторинні грибкові і вірусні інфекції.
- З боку судинної системи: гіпертензія, тромбоемболічні синдроми, набряк гомілок і стоп, серцеві аритмії, застійна недостатність кровообігу, гіпокаліємічний алкалоз.
- З боку імунної системи: алергічна реакція (у т.ч.: висип на шкірі, кропив’янка, ангіоневротичний набряк, бронхоспазм, зупинка дихання та анафілактична реакція), свербіж, набряки обличчя, губ та язика.
- З боку статевоїсистеми та молочних залоз: порушення менструального циклу та вазомоторні симптоми, імпотенція, підвищення або зниження рухливості і кількості сперматозоїдів.
- Психічні порушення: седативний стан, депресія, безсоння, зміни особистості, манія, галюцинації, психози (симптоми варіюють між шизофренією, манією або деліріумом), психічні розлади, ейфорія, раптові зміни настрою, суїцидальні думки, погіршення перебігу епілепсії та інших психічних захворювань, порушення сну, тривожність, психомоторна гіперактивність, агресія (особливо у дітей).
- Загальні розлади: погане самопочуття, тривалий біль у горлі, застуда або лихоманка, аваскулярний некроз, місцеве знебарвлення шкіри, атрофія шкіри, ушкодження сухожиль.
Аналоги Кеналогу
- Полькортолон
- Триамцинолон-ФПО
- Бетаспан
- Гидрокортизона ацетат
- Дексаметазон
Джерело: Державний реєстр лікарських засобів України. Інструкція публікується зі скороченнями винятково для ознайомлення. Перед застосуванням проконсультуйтеся з лікарем і уважно ознайомтеся з інструкцією. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я.