Цефуроксим – інструкція, застосування, аналоги препарату

Цефуроксим фото упаковки

Застосування Цефуроксиму

Цефуроксим: склад і форма випуску препарату

Цефуроксим: як приймати препарат

Цефуроксим: протипоказання, побічні ефекти

Аналоги Цефуроксиму

Цефуроксим – це антибактеріальний лікарський засіб для системного застосування.

Застосування Цефуроксиму

Цефуроксим приймається для лікування інфекцій, спричинених чутливими до цефуроксиму мікроорганізмами, або лікування інфекцій до визначення збудника інфекційного захворювання:

  • інфекційні захворювання дихальних шляхів: гострі та хронічні бронхіти, інфіковані бронхоектази, бактеріальна пневмонія, абсцес легенів, післяопераційні інфекції органів грудної клітки;
  • інфекційні захворювання горла, носа: синусити, тонзиліти, фарингіти;
  • інфекційні захворювання сечовивідних шляхів: гострий і хронічний пієлонефрит, цистити, асимптоматичні бактеріурії;
  • інфекційні захворювання м'яких тканин: целюліт, еризипелоїд, ранові інфекції;
  • інфекційні захворювання кісток і суглобів: остеомієліт, септичні артрити;
  • інфекції в акушерстві та гінекології: інфекційно-запальні захворювання тазових органів;
  • гонорея, особливо в тих випадках, коли протипоказаний пеніцилін;
  • інші інфекційні захворювання, включаючи септицемії і менінгіти.

Також препарат приймається для профілактики виникнення інфекційних ускладнень після операцій на грудній клітці та черевній порожнині, на тазових органах, при васкулярних, серцево-судинних та ортопедичних операціях.

У більшості випадків монотерапія цефуроксимом ефективна, але при необхідності препарат можна застосовувати в комбінації з аміноглікозидними антибіотиками або з метронідазолом (перорально, в супозиторіях або ін'єкційно).

У разі наявної або очікуваної змішаної аеробного і анаеробної інфекції (наприклад перитоніту, аспіраційної пневмонії, абсцесу легенів, органів тазу і мозку) і високу ймовірність такої інфекції (наприклад, при операціях на товстому кишечнику і в гінекологічній хірургії) прийнятним є застосування лікарського засобу в комбінації з метронідазолом.

При лікуванні пневмонії та загострення хронічного бронхіту цефуроксим можна призначати перед пероральним застосуванням цефуроксиму аксетилу, коли це необхідно.

Цефуроксим: склад і форма випуску препарату

Цефуроксим випускається у формі порошку для розчину для ін'єкцій (порошок білого або майже білого кольору).

По 0,75 г або 1,5 г порошку у флаконі; по 1 або 5, або 50 флаконів у пачці.

Діюча речовина – цефуроксим. 1 флакон містить цефуроксиму (у вигляді цефуроксиму натрію) 0,75 г або 1,5 г.

Цефуроксим: як приймати препарат

Чутливість до цефуроксиму відрізняється у різних регіонах та може змінюватися з часом. За необхідності слід звернутися до місцевих даних з чутливості до антибіотика.

Ін’єкції цефуроксиму призначені лише для внутрішньовенного або внутрішньом’язового введення.

Оскільки цефуроксим існує також у формі цефуроксиму аксетилу для перорального застосування, можна з парентеральної терапії Цефуроксимом послідовно перейти на терапію пероральною формою цефуроксиму у тих випадках, коли це клінічно доцільно.

Внутрішньом’язово однією ін’єкцією в одне місце слід вводити не більше 0,75 г препарату.

Для внутрішньом’язового введення слід додати 3 мл води для ін’єкцій до 0,75 г цефуроксиму. Обережно струсити до утворення непрозорої суспензії.

Для внутрішньовенного введення розчинити 0,75 г цефуроксиму у не менш ніж 6 мл води для ін’єкцій, 1,5 г – у 15 мл. Для інфузій, що тривають не більше 30 хвилин, 1,5 г цефуроксиму можна розчиняти у 50–100 мл води для ін’єкцій. Одержані розчини можуть бути введені безпосередньо у вену або у трубку крапельниці при інфузійній терапії.

Під час зберігання вже розведених розчинів можливі зміни насиченості кольору.

Дорослі. При багатьох інфекціях достатньо 0,75 г 3 рази на добу внутрішньом’язово або внутрішньовенно. При більш тяжких інфекціях дозу збільшувати до 1,5 г 3 рази на добу внутрішньовенно. У разі необхідності частоту введення можна збільшити до 4 разів на добу (інтервал введення – 6 годин), загальна доза на добу збільшиться до 3–6 г. При необхідності деякі інфекції можна лікувати за такою схемою: 0,75 г або 1,5 г двічі на добу (внутрішньовенно або внутрішньом’язово) з подальшим застосуванням пероральної форми цефуроксиму.

Діти (в тому числі немовлята). 30–100 мг/кг на добу, розділені на 3–4 ін’єкції. При більшості інфекцій оптимальною дозою є 60 мг/кг на добу.

Новонароджені. 30–100 мг/кг на добу, розділені на 2–3 ін’єкції. Необхідно враховувати, що період напіввиведення цефуроксиму в перші тижні життя може бути в 3–5 разів більшим, ніж у дорослих.

Цефуроксим: протипоказання, побічні ефекти

Протипоказання

  • Підвищена чутливість до цефуроксиму.
  • Підвищена чутливість до цефалоспоринових антибіотиків.
  • Наявність в анамнезі тяжкої гіперчутливості (наприклад, анафілактичні реакції) до інших бета-лактамних антибіотиків (пеніциліни, монобактами та карбапенеми).

Особливості застосування

Як і при застосуванні інших бета-лактамних антибіотиків, повідомляли про тяжкі та часом летальні реакції гіперчутливості. У разі виникнення тяжких реакцій гіперчутливості лікування цефуроксимом слід негайно припинити та вжити відповідних невідкладних заходів.

Перед початком лікування слід визначити у пацієнта наявність в анамнезі тяжких реакцій гіперчутливості до цефуроксиму, цефалоспоринових антибіотиків або інших бета-лактамних антибіотиків. З обережністю препарат призначати пацієнтам, у яких були реакції гіперчутливості на інші бета-лактамні антибіотики.

Цефалоспоринові антибіотики у високих дозах слід з обережністю призначати хворим, які отримують лікування сильнодіючими діуретиками, такими як фуросемід, або аміноглікозидними антибіотиками, оскільки повідомляли про випадки небажаного впливу на функцію нирок при такому поєднанні препаратів. Функцію нирок необхідно контролювати у цих хворих так само, як у хворих літнього віку, а також у пацієнтів із нирковою недостатністю (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).

Як і при інших схемах лікування менінгіту, у кількох хворих дітей, які лікувалися цефуроксимом, були зареєстровані випадки втрати слуху від середнього до тяжкого ступеня.

Як і при лікуванні іншими антибіотиками, через 18–36 годин після ін’єкції цефуроксиму у спинномозковій рідині виявлялася культура Haemophilusinfluenzae. Проте клінічне значення цього явища невідоме.

Як і при застосуванні інших антибіотиків, тривале застосування цефуроксиму може призвести до надмірного росту нечутливих мікроорганізмів (таких як Candida, Enterococci, Clostridium difficile), що може потребувати припинення лікування.

При застосуванні антибіотиків повідомляли про випадки псевдомембранозного коліту різного ступеня тяжкості: від легкого до такого, що загрожує життю. Тому важливо зважити на встановлення цього діагнозу у пацієнтів, у яких виникла діарея під час або після застосування антибіотика. У разі тривалої та значної діареї або якщо у пацієнта виникають абдомінальні спазми, лікування слід негайно припинити та провести подальше обстеження пацієнта, можливо на присутність Clostridium difficile. Лікарські препарати, які пригнічують перистальтику, не слід призначати.

Через свій спектр активності цефуроксим не підходить для лікування інфекцій, спричинених грамнегативними неферментуючими бактеріями.

При застосуванні цефуроксиму в режимі послідовної терапії час переходу на застосування пероральної форми цефуроксиму визначається тяжкістю інфекції, клінічним станом пацієнта та чутливістю мікроорганізму.

Застосування у період вагітності або годування груддю. Слід з обережністю призначати у перші місяці вагітності та припинити годування груддю на період застосування препарату.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами. Повідомлень про вплив цефуроксиму на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами немає.

Побічні реакції

  • Інфекції та інвазії: частота невідома – надмірний ріст нечутливих мікроорганізмів, наприклад Candida, Clostridium difficile.
  • З боку системи крові та лімфатичної системи: поширені – нейтропенія, еозинофілія, зниження рівня гемоглобіну; рідко поширені – лейкопенія, позитивний тест Кумбса; частота невідома – тромбоцитопенія, гемолітична анемія.
  • З боку імунної системи: частота невідома – медикаментозна лихоманка; інтерстиціальний нефрит, анафілаксія, шкірний васкуліт.
  • З боку травної системи: рідко поширені – дискомфорт у травному тракті; частота невідома – псевдомембранозний коліт.
  • Гепатобіліарні реакції: поширені – транзиторне підвищення рівня печінкових ферментів; рідко поширені – транзиторне підвищення рівня білірубіну.
  • Транзиторне підвищення рівня печінкових ферментів або білірубіну виникало головним чином у пацієнтів з існуючою патологією печінки, але даних про шкідливий вплив на печінку немає.
  • З боку шкіри і підшкірної клітковини: рідко поширені – висипання на шкірі, кропив'янка, свербіж; частота невідома – поліморфна еритема, синдром Стівенса-Джонсона і токсичний епідермальний некроліз, ангіоневротичний набряк.
  • З боку сечовидільної системи: частота невідома – підвищення рівня креатиніну в сироватці крові, азоту сечовини крові і зниження кліренсу креатиніну.
  • Загальні порушення і реакції у місці введення: поширені – реакції у місці введення, які можуть включати біль і тромбофлебіт.
  • Імовірність виникнення болю у місці внутрішньом’язового введення більша при застосуванні вищих доз, однак це навряд чи буде причиною припинення лікування.

Аналоги Цефуроксиму

Джерело: Державний реєстр лікарських засобів України. Інструкція публікується зі скороченнями винятково для ознайомлення. Перед застосуванням проконсультуйтеся з лікарем і уважно ознайомтеся з інструкцією. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я.

завантаження...
Ми використовуємо cookies
Погоджуюся