Атенолол - інструкція, застосування, аналоги препарату
Атенолол - склад і форма випуску препарату
Атенолол: як приймати препарат
Атенолол - протипоказання, побічні ефекти
Атенолол належить до групи кардіоселективних β1-адреноблокаторів. Має антиангінальні, гіпотензивні та антиаритмічні ефекти. Зменшує автоматизм синусового вузла, частоту серцевих скорочень (ЧСС), сповільнює атріовентрикулярну провідність, знижує скоротність міокарда та його потребу в кисні.
Застосування Атенололу
Показання до застосування препарату:
- Лікування артеріальної гіпертензії;
- лікування і профілактика нападів стенокардії (хронічна стабільна і нестабільна стенокардія, особливо у разі поєднання з тахікардією та артеріальною гіпертензією);
- порушення серцевого ритму (аритмія, синусова тахікардія, профілактика надшлуночкової тахікардії, пароксизмальна суправентрикулярна тахікардія, мерехтіння і тріпотіння передсердь; вентрикулярні (шлуночкові) аритмії, у тому числі спричинені підвищеним фізичним навантаженням, прийомом симпатоміметичних засобів; профілактика шлуночкової тахікардії і мерехтіння шлуночків);
- інфаркт міокарда (лікування і профілактика для зниження летальності і зменшення ризику повторного інфаркту).
Атенолол - склад і форма випуску препарату
Препарат випускається у формі білих таблеток. 1 таблетка містить 50 мг (
Крім того, до складу препарату входять картопляний крохмаль, кальцію стеарат, магнію карбонат, целюлоза мікрокристалічна та повідон.
Атенолол: як приймати препарат
Препарат призначає лікар, дозування та тривалість лікування встановлюються індивідуально, залежно від отриманого терапевтичного ефекту.
Таблетки ковтають не розжовуючи і запивають невеликою кількістю рідини, перед прийомом їжі, бажано в один і той же час.
При лікуванні інфаркту міокарда: після внутрішньовенного введення, через 12 годин після ін’єкції, призначають 50 мг перорально і 100 мг ще через 12 годин.
При хронічній стабільній і нестабільній стенокардії зазвичай призначають по 100 мг атенололу 1 раз на добу або по 50 мг 2 рази на добу.
При артеріальній гіпертензії лікування, як правило, розпочинають із застосування 100 мг препарату 1 раз на добу. Деяким пацієнтам достатньо 50 мг на добу. Ефект спостерігається через 2 тижні. У разі неефективності застосовують атенолол разом із діуретиками.
При суправентрикулярних (надшлуночкових) і вентрикулярних (шлуночкових) аритміях: препарат призначають 1–2 рази на добу по 50–100 мг.
Максимальна добова доза – 200 мг.
Дози для хворих зі значним порушенням функції нирок залежать від рівня кліренсу креатиніну (КК): при КК 10–30 мл/хв дози знижують у 2 рази (по 50 мг на добу або через день), а при КК менше 10 мл/хв дози знижують у 4 рази порівняно зі звичайними.
Хворим, які перебувають на гемодіалізі, слід застосовувати 50 мг препарату після кожного діалізу. Це необхідно робити в умовах стаціонару, оскільки може відбутися помітне зниження артеріального тиску.
Атенолол - протипоказання, побічні ефекти
Протипоказання до застосування препарату:
- підвищена чутливість до компонентів лікарського засобу або до інших β-адреноблокаторів;
- гостра серцева недостатність;
- кардіогенний шок;
- атріовентрикулярна блокада II і III ступенів;
- синдром слабкості синусового вузла;
- синоатріальна блокада;
- синусова брадикардія (ЧСС менше 45 ударів за хвилину);
- артеріальна гіпотензія (систолічний тиск менше 90 мм. рт. ст.);
- бронхіальна астма;
- метаболічний ацидоз;
- тяжкі порушення периферичного кровообігу;
- одночасний прийом інгібіторів моноаміноксидази (МАО) (за винятком інгібіторів МАО-Б);
- нелікована феохромоцитома;
- ниркова недостатність.
На період лікування атенололом слід виключити вживання алкоголю.
У період вагітності (особливо у І триместрі) атенолол можна застосовувати лише у виключних випадках. Під час лікування препаратом слід припинити годування груддю.
В період лікування пацієнт має утримуватися від керування транспортом або роботи зі складними механізмами.
Побічні реакції на Атенолол:
- З боку серцево-судинної системи: артеріальна гіпотензія, брадикардія, порушення атріовентрикулярної провідності (аж до зупинки серця), ортостатична гіпотензія, переміжна кульгавість, яка більш виражена у хворих із синдромом Рейно, поява симптомів серцевої недостатності, відчуття холоду і парестезії у кінцівках. В окремих випадках у хворих зі стенокардією можливе посилення нападів.
- З боку нервової системи: відчуття втоми, запаморочення, порушення сну, головний біль, посилення потовиділення, депресивні розлади, нічні жахи, безсоння, сонливість, сплутаність свідомості, галюцинації, зміни настрою, психози.
- З боку органів зору: порушення зору, зменшення секреції слізних залоз, кон’юнктивіт, відчуття сухості в очах.
- З боку травного тракту: нудота, запор, діарея, сухість у роті, диспепсія, порушення рівня трансаміназ, внутрішньопечінковий холестаз, гепатотоксичність.
- З боку ендокринної системи: гіпоглікемія (у хворих на цукровий діабет).
- З боку сечостатевої системи: порушення лібідо і потенції, імпотенція, гінекомастія, утруднення сечовипускання.
- З боку дихальної системи: у схильних пацієнтів – поява симптомів бронхіальної обструкції, бронхоспазм.
- З боку системи кровотворення: пурпура, тромбоцитопенія, лейкопенія.
- З боку імунної системи: гіперемія шкіри, свербіж, шкірні висипи (загострення псоріазу), псоріазоподібні шкірні реакції, екзантема, алопеція, кропив’янка, підвищення рівня антинуклеарних антитіл, фотосенсибілізація, реакції гіперчутливості (ангіоневротичний набряк), вовчаковий синдром.
- Інші: м’язова слабкість, синдром відміни: збільшення частоти або тяжкості ангінальних нападів, підвищення артеріального тиску.
Аналоги Атенололу
- Тенолол
- Бетакард
- Амлодипін-боримед
Джерело: Державний реєстр лікарських засобів України. Інструкція публікується зі скороченнями винятково для ознайомлення. Перед застосуванням проконсультуйтеся з лікарем і уважно ознайомтеся з інструкцією. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я.